Blog
Kiedy punkt kasacji pojazdów może odmowić przyjęcia auta?
Każdy pojazd po tym jak już zakończy swój żywot, powinien zostać zezłomowany. Powodem może być zarówno wiek auta, jak również jego stan techniczny, z którym mogą wiązać się wysokie koszty naprawy będące następstwem niefortunnego wypadku lub stłuczki. Jednak czy punt kasacji pojazdów może odmówić przyjęcia samochodu? O czym należy pamiętać, aby uniknąć niepotrzebnego zaskoczenia?
Jak zezłomować pojazd, który posiada więcej niż jednego właściciela?
Przychodzi taki moment dla samochodu, kiedy w końcu zostaje on wycofany z ruchu drogowego. Najczęstszym powodem zgłoszenia samochodu do kasacji jest sytuacja, w której zostaje stwierdzona całkowita szkoda pojazdu wynikająca z wypadku drogowego. Zdarza się również, że stan techniczny nie pozwala na dalsze eksploatowanie samochodu. Ponadto, do zezłomowania skierowane zostają pojazdy o niskiej wartości, stare i poważnie uszkodzone – w takich przypadkach wysokość stawki OC może zaskoczyć.
Po czym poznać legalną stację demontażu pojazdów?
Naprawa wyeksploatowanego lub uszkodzonego pojazdu bywa kosztowna i niejednokrotnie przekracza wartość ruchomości. Takie przypadki najczęściej kończą swoją przygodę w stacji demontażu pojazdów. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, dostawczych, autobusów, oraz pojazdów uprzywilejowanych. Jak upewnić się, że stacja demontażu prowadzi działalność zgodną z prawem, a części nie zostaną sprzedane na tzw. czarnym rynku?
Czym grozi porzucenie wraku auta w miejscu do tego nieprzeznaczonym?
Porzucone wraki samochodów są bardzo powszechnym zjawiskiem, które stwarza niemały problem zarówno dla włodarzy jednostek terytorialnych, jak i zwykłych użytkowników ruchu drogowego. Porzucone wraki stwarzają bowiem poważne zagrożenie – tarasują pobocza, ograniczając w ten sposób widoczność kierowców, a także możliwość poruszania się pieszych. Szacuje się, że ilość porzuconych wraków samochodów sięga nawet kilkuset przypadkom w skali roku. Jakie skutki niesie ze sobą porzucenie wraku auta i kto odpowiada za jego usunięcie?
Złomowanie samochodu krok po kroku. Przebieg procesu
Aby przeprowadzić złomowanie samochodu zgodnie z obowiązującymi normami dot. utylizacji pojazdów, konieczne jest przejście przez kilka etapów procesu, które obejmują takie działania jak: przygotowanie wymaganych dokumentów, wybór odpowiedniej stacji demontażu, czy wypełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Zapoznaj się z przygotowanym tekstem, by dowiedzieć się, w jakich krokach realizowany jest proces prowadzący do zezłomowaniu samochodu.
Czy porzucony samochód można oddać do kasacji?
Mianem porzuconego samochodu nazywa się auta zaparkowane w miejscu, którego następnie nie opuszczają przez długi czas. Mogą to być samochody znajdujące się w lasach, na miejskich parkingach, poboczach dróg, a nawet terenach prywatnych. Ich cechą wspólną jest brak oznak świadczących o trwającej eksploatacji – widoczne jest więc silne zabrudzenie, a także liczne uszkodzenia mechaniczne pojazdu. Niejednokrotnie zdarza się więc, że auto te jest przeszkodą dla innych kierowców. Co można zrobić w takim wypadku? Czy porzucony samochód można oddać do kasacji?
Czy niekompletny samochód można oddać do kasacji?
Kasacja samochodu, czyli jego złomowanie to rozwiązanie pozwalające na przekazanie pojazdu na złomowisko, gdzie jest on rozebrany na części, które są następnie utylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kasacja staje się obowiązkiem właściciela samochodu, którego stan techniczny został określony przez firmę ubezpieczeniową jako „szkoda całkowita” niepozwalająca na naprawę pojazdu i jego bezpieczne użytkowanie. Możliwe jest także zezłomowanie samochodu na wniosek jego właściciela, który chcąc uniknąć inwestowania w kolejne części, decyduje się na kasację pojazdu. Czy jest możliwe oddanie do zezłomowania samochodu, który jest niekompletny? Postaramy się udzielić odpowiedzi na to często zadawane pytanie.
Czy na oddaniu auta do skupu można zarobić?
Kierowcy, którzy planują nabyć nowy samochód, zwykle rozpoczynają od sprzedaży tego, który obecnie posiadają. Cały proces bywa czasochłonny, ponieważ wymaga zrobienia zdjęć, wystawienia ogłoszeń na portalach internetowych czy odbywania spotkań z potencjalnymi kupcami. Właśnie dlatego właściciele pojazdu nierzadko rozważają skorzystanie z usług skupu aut. Niektórzy z nich mają jednak wątpliwości, czy na takiej transakcji można zarobić. Podpowiadamy, czy i kiedy warto oddać pojazd do skupu.
Oddanie samochodu do kasacji a ubezpieczenie OC
Czasami zdarza się tak, że pojazd ulega wypadkowi albo jest na tyle niesprawny, że nie opłaca się go naprawiać. Wówczas najrozsądniejszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usługi złomowania samochodów. Kierowcy powinni pamiętać, aby przygotować wszelkie niezbędne dokumenty oraz dopełnić niezbędnych formalności, związanych z kasacją auta. Mowa tutaj przede wszystkim o kwestiach związanych z ubezpieczeniem OC. Co należy zrobić w tej kwestii, decydując się na zezłomowanie pojazdu?
Prawidłowy demontaż pojazdów a ochrona środowiska
Kierowcy, którzy chcą się pozbyć samochodu, nie zawsze mogą skorzystać z oferty skupu aut albo sprzedać pojazd za pośrednictwem portali internetowych. Czasami zdarza się tak, że auto ulega wypadkowi, w wyniku którego nie może się więcej poruszać po jezdni, a naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest oddanie go do firmy zajmującej się złomowaniem samochodów. Bardzo ważne jest wówczas, aby oddać go na stację demontażu aut, która zajmuje się tym legalnie, ponieważ prawidłowy demontaż pojazdu ma wpływ na środowisko. Jaki?