Czym grozi porzucenie wraku auta w miejscu do tego nieprzeznaczonym?
Porzucone wraki samochodów są bardzo powszechnym zjawiskiem, które stwarza niemały problem zarówno dla włodarzy jednostek terytorialnych, jak i zwykłych użytkowników ruchu drogowego. Porzucone wraki stwarzają bowiem poważne zagrożenie – tarasują pobocza, ograniczając w ten sposób widoczność kierowców, a także możliwość poruszania się pieszych. Szacuje się, że ilość porzuconych wraków samochodów sięga nawet kilkuset przypadkom w skali roku. Jakie skutki niesie ze sobą porzucenie wraku auta i kto odpowiada za jego usunięcie?
Kiedy pojazd może zostać usunięty z jezdni?
Aby porzucony pojazd mógł zostać usunięty zgodnie z prawem, musi stwarzać on bezpośrednie zagrożenie dla ruchu drogowego lub być tzw. wrakiem auta. Samochód zostaje zakwalifikowany jako wrak w przypadku, gdy brakuje jego tablic rejestracyjnych, a także w momencie, gdy jego stan techniczny wskazuje na to, że nie jest on używany. Za usunięcie wraku z drogi odpowiada straż miejsca lub Policja, a kosztami operacji obciążony zostaje właściciel danego pojazdu. W sytuacji, gdy brakuje tablic rejestracyjnych samochodu, ustalenie właściciela może być nieco utrudnione – warto jednakże pamiętać o tym, że każdy zarejestrowany pojazd powinien mieć naklejkę z numerem rejestracyjnym, która umiejscowiona jest na przedniej szybie auta. Samo stwierdzenie, że samochód jest nieużywany, może budzić wiele kontrowersji – przy jego ocenie należy wziąć pod uwagę także dodatkowe czynniki, np. poziom zniszczeń wewnątrz pojazdu. Jeżeli samochód ma otwarte drzwi lub okno, a jego wnętrze zostało zniszczone, bez większych przeszkód można uznać, że jest to wrak auta. Dodatkowo w ocenie stanu technicznego powinno uwzględniać się także wiek pojazdu oraz brak aktualnych badań technicznych.
Po której stronie spoczywa odpowiedzialność?
W przypadku, gdy uda się zidentyfikować właściciela samochodu, zostanie on poinformowany o konieczności usunięcia pojazdu. Ma on na to od 3 do 14 dni, a w przypadku niedopełnienia obowiązku pojazd zostanie przejęty przez gminę. Dana jednostka terytorialna najczęściej decyduje się na zezłomowanie auta. Właściciel porzuconego samochodu musi liczyć się także z pozostałymi następstwami swojego postępowania, czyli:
- mandatem za porzucenie pojazdu w miejscu publicznym,
- grzywną za porzucenie pojazdu, który stwarza zagrożenie dla otoczenia,
- kosztami odholowania pojazdu na parking,
- kosztami parkowania do dnia odbioru pojazdu,
- karą za możliwy brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.